Best Picture

  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Frost/Nixon
  • The Reader
  • Milk
  • Slumdog Millionaire

Best Director

  • David Fincher, The Curious Case of Benjamin Button
  • Danny Boyle, Slumdog Millionaire
  • Ron Howard, Frost/Nixon
  • Gus van Sant, Milk
  • Stephen Daldry, The Reader

Continue reading to check out the full list of 2009 Oscar Nominees! And keep checking back with the site as Phasekitty watches and takes a look at all of the nominees as we march towards the awards show.

Best Original Screenplay

  • Frozen River
  • Happy-Go-Lucky
  • In Bruges
  • WALL-E
  • Milk

Best Adapted Screenplay

  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Frost/Nixon
  • Doubt
  • The Reader
  • Slumdog Millionaire

Best Supporting Actress

  • Amy Adams, Doubt
  • Marisa Tomei, The Wrestler
  • Penélope Cruz, Vicky Cristina Barcelona
  • Viola Davis, Doubt
  • Taraji P Henson, The Curious Case of Benjamin Button

Best Actress

  • Anne Hathaway, Rachel Getting Married
  • Melissa Leo, Frozen River
  • Kate Winslet, The Reader
  • Meryl Streep, Doubt
  • Angelina Jolie, Changeling

Best Supporting Actor

  • Heath Ledger, The Dark Knight
  • Josh Brolin, Milk
  • Robert Downey Jr, Tropic Thunder
  • Michael Shannon, Revolutionary Road
  • Philip Seymour Hoffman, Doubt

Best Actor

  • Richard Jenkins, The Visitor
  • Brad Pitt, The Curious Case of Benjamin Button
  • Frank Langella, Frost/Nixon
  • Sean Penn, Milk
  • Mickey Rourke, The Wrestler

Best Cinematography

  • Tom Stern, Changeling
  • Chris Menges, Roger Deakins, The Reader
  • Anthony Dod Mantle, Slumdog Millionaire
  • Claudio Miranda, The Curious Case of Benjamin Button
  • Wally Pfister, The Dark Knight

Achievement in Art Design

  • James J Murakami, Gary Fettis, Changeling
  • Donald Graham Burt, Victor J Zolfo, The Curious Case of Benjamin Button
  • Michael Carlin, Rebecca Alleway, The Duchess
  • Kristi Zea, Debra Schutt, Revolutionary Road
  • Nathan Crowley, Peter Lando, The Dark Knight

Achievement in Editing

  • Kirk Baxter, Angus Wall, The Curious Case of Benjamin Button
  • Elliot Graham, Milk
  • Chris Dickens, Slumdog Millionaire
  • Lee Smith, The Dark Knight
  • Mike Hill, Dan Hanley, Frost/Nixon

Achievement in Visual Effects

  • Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron, The Curious Case of Benjamin Button
  • John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick, Shane Mahan, Iron Man
  • Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber, Paul Franklin, The Dark Knight

Achievement in Costume Design

  • Catherine Martin, Australia
  • Jacqueline West, The Curious Case of Benjamin Button
  • Danny Glicker, Milk
  • Albert Wolsky, Revolutionary Road
  • Michael O’Connor, The Duchess

Achievement in Makeup

  • Greg Cannom, The Curious Case of Benjamin Button
  • Mike Elizalde, Thom Floutz, Hellboy II: The Golden Army
  • John Caglione, Jr, Conor O’Sullivan, The Dark Knight

Best Documentary Feature

  • Ellen Kuras, Thavisouk Phrasavath, The Betrayal (Nerakhoon)
  • Scott Hamilton Kennedy, The Garden
  • James Marsh, Simon Chinn, Man On Wire
  • Werner Herzog, Henry Kaiser, Encounters at the End of the World
  • Tia Lessin, Carl Deal, Trouble the Water

Best Foreign Language Film

  • The Baader Meinhof Complex (Germany)
  • The Class (France)
  • Revanche (Austria)
  • Waltz With Bashir (Israel)
  • Departures (Japan)

Best Animation

  • Bolt
  • WALL-E
  • Kung Fu Panda

Best Original Song

  • Down to Earth, WALL-E
  • O Saya, Slumdog Millionaire
  • Jai Ho, Slumdog Millionaire

Best Score

  • Milk
  • Slumdog Millionaire
  • WALL-E
  • Defiance
  • The Curious Case of Benjamin Button

Best Sound Editing

  • The Dark Knight
  • Iron Man
  • Slumdog Millionaire
  • WALL-E
  • Wanted

Best Sound Mixing

  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Dark Knight
  • Slumdog Millionaire
  • WALL-E
  • Wanted

Best Short Film (Animated)

  • La Maison En Petits Cubes
  • Lavatory – Lovestory
  • Oktapodi
  • Presto
  • This Way Up

Best Short Film (Live Action)

  • Auf Der Strecke (On The Line)
  • Manon On The Asphalt
  • New Boy
  • The Pig
  • Spielzeugland (Toyland)

Best Documentary Short

  • The Conscience of Nhiem En
  • The Final Inch
  • Smile Pinki
  • The Witness – From The Balcony of Room 306